Mentor (known also as a Buddy) is a student (from host University) who, on a voluntary basis, helps an exchange student during his/her stay in the new environment.

What the Mentor do:

  • Mentor contacts the forgein student before the arrival (if there are any questions to answer or advices to give)
  • Mentor picks the student up from the airport/railway station when he/she arrives
  • Mentor helps with accommodation and other formalities which can be sometimes difficult, Mentor is there to help make it easier, 
  • Mentor will advice on where to shop and show around, introduces the student to university premises,parties, meetings etc.

If you are interested in getting a Mentor contact us

 

WERSJA POLSKA 

 

Program „Mentor” opiera się na opiece studentem bedącym na programie Erasmus lub innym programie wymiany zagranicznej, który przyjeżdża na studia na Naszą Uczelnię.

Opieka ta potrzebna jest przede wszystkim w pierwszych dniach pobytu Erasmusa we Wrocławiu, jednak przyjaźń jaka się między Wami może zawiazać trwa nawet po zakończeniu roku akademickiego!

 

Przede wszystkim trzeba mu pomóc w zakwaterowaniu się w akademiku, bądź asystować przy szukaniu pokoju lub mieszkania do wynajęcia. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie kolegi bądź koleżanki z zagranicy w zasady życia studenckiego na naszej uczelni. Informacje o wydziale, o Naszej kadrze naukowej, przedmiotach, zaliczeniach, projektach i laboratoriach są na pewno bardzo istotne. Poza tym warto opowiedzieć co właściwie można robić w Warszawie lub dokąd warto wyskoczyć na weekend na dłuższą wycieczkę po Polsce.

Od samego początku obcokrajowiec będzie miał mnóstwo pytań i głównie Ty będziesz na nie odpowiadał.

Może się także zdarzyć, że będziesz potrzebny w sytuacjach nieco poważniejszych – takich jak wizyta u lekarza, ponieważ nasza służba zdrowia wygląda jak wygląda i nie mówi po angielsku ;).

Nie przejmuj się! Twoje zadanie to przede wszystkim  wspieranie Twojego podopiecznego w codziennym życiu studenta we Wrocławiu.

Program Mentor to nie jest 24godzinna opieka rodzicielska i odpowiedzialność prawno-cywilna za Erasmusa, bez obaw - to dorośli ludzie, którzy potrzebują przewodnika po zawiłościach polskiej mentalności.

 

Najważniejsze podczas całego okresu bycia Mentorem, jest to aby mieć ze sobą stały kontakt, by „Twój” Erasmus zawsze mógł na Ciebie liczyć.  Czas, który razem spędzicie, to przede wszystkim niesamowite doświadczenia, szansa na nowe przyjaźnie, podszlifowanie języka i naprawdę super zabawę!

 

Mentor:

1) Każdemu Erasmusowi przyjeżdżającemu na naszą uczelnię zostaje przydzielony polski opiekun, zwany Mentorem. Przydział ten nastąpi przed przyjazdem Erasmusa do Polski, wg predyspozycji Mentora i Erasmusów - dobór wg kierunku studiów, zainteresowań, kraju.

2) Zadania Mentora to m.in.:

  • kontakt z Erasmusem (poprzez e-mail) przed przyjazdem, odpowiadanie na pytania typu: co ze sobą przywieźć, czy jest zimno, koszty życia w Polsce etc.
  • jeśli pojawi się taka potrzeba pomoc w dotarciu do akademika z lotniska/dworca
  • pomoc w zakwaterowaniu w akademiku (panie portierki nie mówią po angielsku)
  • pomoc w codziennych działaniach - podróżowanie po mieście, znalezieniu się w polskiej rzeczywistości (np. kupno biletu miesięcznego, znalezienie mieszkania jeśli Erasmusowi nie podoba się akademik itp.)
  • pomoc w starcie na uczelni - gdzie jest Biuro Współpracy Międzynarodowej, gdzie i jak znaleźć profesorów, jak korzystać z biblioteki,
  • wspólne wyjścia, zabawy, zwiedzanie, doraźna pomoc, etc.